MSI Prestige 13 AI Evo (2024)
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 1280 to 1280 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H, Intel Core Ultra 7 125H |
| Memory | 16 GB, 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1 TB, 2 TB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13 inch Panel type: OLED Resolution: 2880 x 1800 PPI: 261.25 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 500 Nits P3: 100 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.8 inches (30 cm) D: 8.3 inches (21 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 2.18 pounds (990 g) |
| Battery | 75 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
The MSI Prestige 13 AI Evo (2024) is a laptop.