Gigabyte G6 (2024): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 17:12, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | G |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1099.99 to 1099.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13620H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 248 Nits sRGB: 63 % Adobe RGB: 44 % P3: 45 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 75 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 10.4 inches (26 cm) H: 1.02 inches (2.6 cm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | 15 Color LED |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte G6 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links