Apple MacBook Pro 16 (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16.2 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3456 x 2234 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 254.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 120 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 497 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16.2 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3456 x 2234 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 254.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 120 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 497 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 88 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 99.1 % | ||
| graphics = [[Apple M1 Pro (16C GPU)]] | | graphics = [[Apple M1 Pro (16C GPU)]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:11, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| Product family | MacBook Pro |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 1949 to 2084.99 |
| Operating system | MacOS |
| CPU | Apple M1 Pro (10C) |
| Memory | 16 or 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 0 user accessible |
| Display | Screen size: 16.2 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3456 x 2234 PPI: 254.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 497 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 88 % P3: 99.1 % |
| Graphics | Apple M1 Pro (16C GPU) |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5 USB type-A: 0 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 3 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.8 inches (25 cm) H: 0.66 inches (1.7 cm) |
| Mass | 4.7 pounds (2,100 g) |
| Power brick | 0.78 pounds (350 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Apple |
The Apple MacBook Pro 16 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links