MSI Summit E16 Flip (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 188.68 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 294 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 188.68 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 294 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 87 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 99 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] [[Total GPU Power|40 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] [[Total GPU Power|40 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Summit |
| Release date | January 2023 |
| Introductory price | USD 1599.8 to 1599.8 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-1260P |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 294 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 87 % P3: 99 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 Ti 40 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.66 inches (1.7 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | MSI |
The MSI Summit E16 Flip (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links