ASUS ROG Strix G15 (2020): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | | camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 300 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 288 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 300 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 288 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 94 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 68 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 68 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] [[Total GPU Power|95 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] [[Total GPU Power|95 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:09, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | May 2020 |
| Introductory price | USD 1449 to 1449 |
| Operating system | Windows 10 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 4800H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 300 Hz Brightness: 288 Nits sRGB: 94 % Adobe RGB: 68 % P3: 68 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 Ti 95 W |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 13.9 inches (35 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.92 inches (2.3 cm) |
| Mass | 4.63 pounds (2,100 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix G15 (2020) is a laptop.
Reviews
Purchase Links