ASUS TUF Dash 15 (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | | camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 272 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 272 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 55 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 50 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 51 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3050 Ti]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:09, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | TUF Dash |
| Release date | May 2021 |
| Introductory price | USD 925.81 to 925.81 |
| Operating system | Windows 10 Home |
| CPU | Intel i7-11370H |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 272 Nits sRGB: 55 % Adobe RGB: 50 % P3: 51 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 Ti |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.9 inches (25 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 4.41 pounds (2,000 g) |
| Keyboard | Blue |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS TUF Dash 15 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links