ASUS TUF Gaming A17 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 253 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 253 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 59.7 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 41.9 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 40.6 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 4070]] [[Total GPU Power|140 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 4070]] [[Total GPU Power|140 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:08, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | TUF Gaming |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1 to 399.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 7940HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 253 Nits sRGB: 59.7 % Adobe RGB: 41.9 % P3: 40.6 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4070 140 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.6 inches (40 cm) D: 10.4 inches (26 cm) H: 0.9 inches (2.3 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS TUF Gaming A17 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links