Acer Aspire Vero 16 (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1440p <br/> | | camera = '''Front:''' 1440p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1200 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.51 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 300 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1200 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.51 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 300 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 80 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 80 % | ||
| graphics = [[Intel Arc 4-Cores]] | | graphics = [[Intel Arc 4-Cores]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:08, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire Vero |
| Release date | January 2024 |
| Introductory price | USD 749 to 749 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 300 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 80 % P3: 80 % |
| Graphics | Intel Arc 4-Cores |
| Camera | Front: 1440p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.7 inches (25 cm) H: 0.65 inches (1.7 cm) |
| Mass | 3.97 pounds (1,800 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Aspire Vero 16 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links