HP Pavilion Aero 13 (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|11.7|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|11.7|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|8.2|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.67|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|2.21|lbs|g}} | | weight = {{convert|2.21|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = {{convert|0.48|lbs|g}} | | weight of power brick = {{convert|0.48|lbs|g}} | ||
Revision as of 16:53, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Pavilion |
| Release date | May 2024 |
| Introductory price | USD 850 to 850 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 5800U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 170.24 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 400 Nits sRGB coverage: 99.8 % Adobe RGB coverage: 74.8 % P3 coverage: 73.4 % |
| Graphics | AMD Ryzen 7 5800U Vega 8 |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 11.7 inches (30 cm) D: 8.2 inches (21 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 2.21 pounds (1,000 g) |
| Power brick | 0.48 pounds (220 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | HP |
The HP Pavilion Aero 13 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links