Acer Swift Go 16 (2024): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 15:56, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Swift |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 9 185H |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz brightness: 300 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 80 % P3 coverage: 80 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: Yes |
| Camera | Front: 1440p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 14 inches (360 mm) x 9.6 inches (240 mm) x 0.59 inches (15 mm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Acer |
The Acer Swift Go 16 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links