Gigabyte Aero 17 (2022): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 15:55, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aero |
| Release date | March 2022 |
| Introductory price | USD 2070.96 to 2070.96 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-12700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 2048 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3840 x 2160 PPI: 254.67 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 120 Hz brightness: 368 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 95.8 % P3 coverage: 98.6 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti GB VRAM 105 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.2 USB type-A: 0 USB-C: 3 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 15.6 inches (400 mm) x 9.5 inches (240 mm) x 0.92 inches (23 mm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aero 17 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links