ASUS ROG Strix Scar 15 (2022): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 15:53, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | February 2022 |
| Introductory price | USD 1 to 999.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-12900H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible slots |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 300 Hz brightness: 283 Nits sRGB coverage: 97 % Adobe RGB coverage: 68 % P3 coverage: 67 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti GB VRAM 150 Watts |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 13.9 inches (350 mm) x 10.2 inches (260 mm) x 0.98 inches (25 mm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix Scar 15 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links