Lenovo Legion 7/7i Gen 7 16IAX7/16ARHA7 (2022): Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 64: | Line 64: | ||
| website = [https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_7_16IAX7/Lenovo_Legion_7_16IAX7_Spec.pdf Lenovo PSREF, Intel] | | website = [https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_7_16IAX7/Lenovo_Legion_7_16IAX7_Spec.pdf Lenovo PSREF, Intel] | ||
[https://psref.lenovo.com/Product/Legion/Legion_7_16ARHA7 Lenovo PSREF, AMD Advantage] | [https://psref.lenovo.com/Product/Legion/Legion_7_16ARHA7 Lenovo PSREF, AMD Advantage] | ||
|chassis='''Color''': Storm grey<br>'''Materials''': Anodized aluminium lid; Aluminum palm rest, sides and bottom cover<br>'''Cooling''': 2 x 4950 RPM fans}}The Lenovo Legion 7 (2022) is a laptop. | |chassis='''Color''': Storm grey<br>'''Materials''': Anodized aluminium lid; Aluminum palm rest, sides and bottom cover<br>'''Cooling''': 2 x 4950 RPM fans}} | ||
The '''Lenovo Legion 7 (2022)''' is a high-end, high-performance gaming laptop equipped with <nowiki>[[Intel 12th gen]]</nowiki> HX series mobile processors and <nowiki>[[Nvidia GeForce RTX 3000]]</nowiki> series mobile GPUs. Available configurations vary by store and location.<ref name="specs">{{cite web |url=https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Legion_Pro_5_16IRX9/Legion_Pro_5_16IRX9_Spec.pdf |title=Legion Pro 5i (2024) Specifications |publisher=Lenovo |accessdate=2024-07-19}}</ref> The 7 is positioned above the lower mid-range 5/5 Pro/Pro 5/Slim 5 series and equal to the 9i. | |||
== Reviews == | == Reviews == | ||
Revision as of 15:08, 22 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Legion |
| Release date | May 2022 |
| Introductory price | USD 2100 to 4120 |
| Discontinued | Yes |
| Operating system | Windows 11 Home (Can be configured with Windows 11 Pro) |
| CPU | Intel: Intel Core i7-12800HX Intel Core i9-12900HX
|
| Memory | 16 (1x16) or 32 (2x16) GB DDR5-4800 Mhz SODIMM (supports up to 64 GB) |
| Memory slots | 2 user accessible (each supports up to 32GB) |
| Storage | 512 GB, 1 or 2 TB M.2 2280 NVME |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Removable storage | None |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Coating: Matte (anti-glare) Resolution: 2560 x 1600 PPI: 189 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz or 240Hz Brightness: 500 Nits Contrast ratio: 1200:1 sRGB: 100 % Adobe RGB: 86 % P3: 80 % VRR: G-Sync (Intel), FreeSync (AMD Advantage) Screen-to-body ratio: |
| Graphics | Intel:
Intel UHD Graphics AMD Radeon RX 6700M 135 W w/ Advanced optimus AMD Radeon RX 6850M XT 140 W w/ Advanced optimus |
| Sound | 2 x 2 W stereo w/ Nahimic audio speakers Realtek HD audio chip |
| Camera | Front: 1080p with dual microphone |
| Touchpad | Glass, 4.72 inches (12.0 cm) x 2.95 inches (7.5 cm) |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 (Intel), 5.1 (AMD Advantage) USB type-A: 2 USB-C: 2 (Intel), 3 (AMD Advantage) USB4: 1x 40Gbps (AMD Advantage) Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 (Intel) HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.37 inches (26.3 cm) H: 0.76 inches (1.9 cm) |
| Mass | 5.58 pounds (2,530 g) |
| Power brick | 300W slim 3-pin proprietary AC adapter (US) |
| Battery | 99.90 Wh |
| Keyboard | Per-key RGB backlit, grey (US) Standard full size layout |
| Chassis | Color: Storm grey Materials: Anodized aluminium lid; Aluminum palm rest, sides and bottom cover Cooling: 2 x 4950 RPM fans |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Predecessor | Lenovo Legion 7 (2021) |
| Successor | Lenovo Legion 9i (2023) |
| Website | Lenovo PSREF, Intel Lenovo PSREF, AMD Advantage |
The Lenovo Legion 7 (2022) is a high-end, high-performance gaming laptop equipped with [[Intel 12th gen]] HX series mobile processors and [[Nvidia GeForce RTX 3000]] series mobile GPUs. Available configurations vary by store and location.[1] The 7 is positioned above the lower mid-range 5/5 Pro/Pro 5/Slim 5 series and equal to the 9i.
Reviews
Purchase Links
- ↑ "Legion Pro 5i (2024) Specifications" (PDF). Lenovo. Retrieved 2024-07-19.