Lenovo Legion 5/5i 15"/17" Gen 6 15ACH6/15ACH6H/17ACH6H/17ITH6H (2021): Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 2: | Line 2: | ||
{{Update|source=variants}} | {{Update|source=variants}} | ||
{{Infobox computing device | {{Infobox computing device | ||
| name = | | name = Legion 5 17" (2021) | ||
| title = | | title = | ||
| aka = | | aka = | ||
| Line 21: | Line 21: | ||
| units shipped = | | units shipped = | ||
| media = | | media = | ||
| os = [[Windows 10 Home | | os = [[Windows 10 Home]] | ||
| power = | | power = | ||
| soc = | | soc = | ||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 305 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 97 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 67 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 65 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 305 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 97 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 67 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 65 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3060]] [[Total GPU Power|130 | | graphics = [[Nvidia RTX 3060]] [[Total GPU Power|130 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 57: | Line 57: | ||
| related = | | related = | ||
| website = [https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_5_17ITH6H/Lenovo_Legion_5_17ITH6H_Spec.pdf,%20https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_5_17ACH6H/Lenovo_Legion_5_17ACH6H_Spec.pdf Lenovo] | | website = [https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_5_17ITH6H/Lenovo_Legion_5_17ITH6H_Spec.pdf,%20https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Legion/Lenovo_Legion_5_17ACH6H/Lenovo_Legion_5_17ACH6H_Spec.pdf Lenovo] | ||
}}The Lenovo Legion 5 17" | }}The Lenovo Legion 5 17" is a laptop. | ||
== Reviews == | == Reviews == | ||
Revision as of 13:38, 19 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Legion |
| Release date | October 2021 |
| Introductory price | USD 1200 to 1200 |
| Operating system | Windows 10 Home |
| CPU | Intel i7-11800H AMD Ryzen 7 5800H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 305 Nits sRGB: 97 % Adobe RGB: 67 % P3: 65 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 130 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 4 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 or 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes or No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 11.4 inches (29 cm) H: 1 inch (2.5 cm) |
| Mass | 6.57 pounds (2,980 g) |
| Power brick | 2.33 pounds (1,060 g) |
| Battery | 80 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Legion 5 17" is a laptop.