Acer Swift Edge 16 (2023): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 17:47, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Swift |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1299.99 to 1299.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7840U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: OLED Resolution: 3200 x 2000 PPI: 235.85 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 383 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 100 % P3: 99.9 % |
| Graphics | AMD Radeon 780M |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 9.7 inches (25 cm) H: 0.51 inches (1.3 cm) |
| Mass | 2.73 pounds (1,240 g) |
| Battery | 54 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Swift Edge 16 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links