Gigabyte G5 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 42: | Line 42: | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.2|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.89|in|cm}} | | dimensions = '''W''': {{convert|14.2|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.89|in|cm}} | ||
| battery = 54 Wh | |||
| weight = {{convert|4.19|lbs|g}} or {{convert|4.59|lbs|g}} | | weight = {{convert|4.19|lbs|g}} or {{convert|4.59|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 17:45, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | G |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 917.81 to 917.81 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-12500H Intel i7-12650H |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 248 Nits sRGB: 63 % Adobe RGB: 44 % P3: 45 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 75 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.4 inches (24 cm) H: 0.89 inches (2.3 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) or 4.59 pounds (2,080 g) |
| Battery | 54 Wh |
| Keyboard | 15 Color LED |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte G5 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links