Gigabyte Aero 16 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 0 <br/>'''[[USB-C]]''': 3 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 2 <br/>'''[[HDMI]]''': 0 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 0 <br/>'''[[USB-C]]''': 3 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 2 <br/>'''[[HDMI]]''': 0 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': Yes | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:22, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aero |
| Release date | October 2022 |
| Introductory price | USD 1 to 259.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-12700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 2048 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: OLED Resolution: 3840 x 2400 PPI: 283.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 368 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 99 % P3: 99 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti 105 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 0 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 0 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.8 inches (25 cm) H: 0.88 inches (2.2 cm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Power brick | 1.6 pounds (730 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aero 16 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links