Acer Aspire Vero 16 (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 7 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 2 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': No <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 7 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 2 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': No <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': Yes | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:19, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire Vero |
| Release date | January 2024 |
| Introductory price | USD 749 to 749 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 256 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 300 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 80 % P3: 80 % |
| Graphics | Intel Arc 4-Cores |
| Camera | Front: 1440p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.7 inches (25 cm) H: 0.65 inches (1.7 cm) |
| Mass | 3.97 pounds (1,800 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Aspire Vero 16 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links