MSI Prestige 13 AI Evo (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2880 x 1800 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 261.25 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 415 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2880 x 1800 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 261.25 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 415 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 99 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 77 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 79 % | ||
| graphics = [[Intel Arc 8-Cores]] | | graphics = [[Intel Arc 8-Cores]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:11, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 1280 to 1280 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13 inch Panel type: IPS Resolution: 2880 x 1800 PPI: 261.25 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 415 Nits sRGB: 99 % Adobe RGB: 77 % P3: 79 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.8 inches (30 cm) D: 8.3 inches (21 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
The MSI Prestige 13 AI Evo (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links