ASUS Zenbook Pro 16X (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[OLED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3840 x 2400 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 283.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 354 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[OLED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3840 x 2400 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 283.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 354 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 89 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 100 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3060]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|95 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3060]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|95 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:11, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Zenbook |
| Release date | October 2022 |
| Introductory price | USD 1299.99 to 1299.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-12700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: OLED Resolution: 3840 x 2400 PPI: 283.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 354 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 89 % P3: 100 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 6 GB VRAM 95 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.9 inches (25 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) |
| Mass | 5.29 pounds (2,400 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Website | ASUS |
The ASUS Zenbook Pro 16X (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links