MSI Stealth 17 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1440 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 169.78 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 240 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 384 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1440 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 169.78 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 240 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 384 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 87 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 98 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 4090]] [[Total GPU Power|105 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 4090]] [[Total GPU Power|105 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Stealth |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 3899 to 3899 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i9-13900H |
| Memory | 64 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 2048 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 169.78 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 384 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 87 % P3: 98 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 105 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 11.2 inches (28 cm) H: 0.79 inches (2.0 cm) |
| Mass | 6.17 pounds (2,800 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Website | MSI |
The MSI Stealth 17 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links