ASUS ROG Zephyrus G14 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 14 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS or Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 215.63 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 392 or 563 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 14 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS or Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 215.63 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 392 or 563 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 80 or 93.4 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 78 or 99.6 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 4050]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|120 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4060]] 8 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4080]] 12 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4090]] 16 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4070]] 8 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 4050]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|120 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4060]] 8 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4080]] 12 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4090]] 16 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4070]] 8 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|125 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Zephyrus |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1429.99 to 3299.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7735HS AMD Ryzen 9 7940HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS or Mini LED Resolution: 2560 x 1600 PPI: 215.63 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 392 or 563 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 80 or 93.4 % P3: 78 or 99.6 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4050 6 GB VRAM 120 W Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 125 W Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 125 W Nvidia RTX 4090 16 GB VRAM 125 W Nvidia RTX 4070 8 GB VRAM 125 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 12.3 inches (31 cm) D: 8.9 inches (23 cm) H: 0.75 inches (1.9 cm) W: 12.3 inches (31 cm) D: 8.9 inches (23 cm) H: 0.79 inches (2.0 cm) |
| Mass | 3.64 pounds (1,650 g) or 3.79 pounds (1,720 g) |
| Power brick | 1.6 pounds (730 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Zephyrus G14 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links
Best Buy, Best Buy, Best Buy, Best Buy, Best Buy