Acer Aspire 1 (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 49: | Line 49: | ||
| fingerprint reader = No | | fingerprint reader = No | ||
| facial recognition = No | | facial recognition = No | ||
| special features = | | special features = | ||
| topgame = | | topgame = | ||
| compatibility = | | compatibility = | ||
Revision as of 17:02, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire |
| Release date | October 2022 |
| Introductory price | USD 229.99 to 229.99 |
| Operating system | Windows 11S |
| CPU | Intel Celeron N4500 |
| Memory | 4 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 128 GB |
| Storage slots | 0 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: TN Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 200 Nits sRGB coverage: 50 % Adobe RGB coverage: 35 % P3 coverage: 35 % |
| Graphics | Intel Celeron N4500 UHD Graphics |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 5 Bluetooth version: 5 USB type-A: 3 USB-C: 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.3 inches (36 cm) D: 9.4 inches (24 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Acer |
The Acer Aspire 1 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links