Gigabyte Aorus 16X (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|10|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|1.06|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|5.07|lbs|g}} | | weight = {{convert|5.07|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:54, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1699.99 to 1699.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-14650HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 316 Nits sRGB coverage: 99.9 % Adobe RGB coverage: 84.5 % P3 coverage: 95.2 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.4 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 10 inches (25 cm) H: 1.06 inches (2.7 cm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 16X (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links