ASUS ROG Flow X13 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|11.8|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|11.8|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|8.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.7|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|2.87|lbs|g}} | | weight = {{convert|2.87|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:53, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Flow |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 2499.99 to 2499.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 9 7940HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.4 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 225.29 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 511 Nits sRGB coverage: 99.9 % Adobe RGB coverage: 85.3 % P3 coverage: 97 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4070 8 GB VRAM 60 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.8 inches (30 cm) D: 8.4 inches (21 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) |
| Mass | 2.87 pounds (1,300 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | 2-in-1 / Convertible |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Flow X13 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links