Framework Laptop 13 (2023): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 16:37, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Framework |
|---|---|
| Product family | Framework |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1079 to 2099 |
| Operating system | Windows 11 Home or Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i5-1340P AMD Ryzen 5 7640U Intel i7-1360P AMD Ryzen 7 7840U Intel i7-1370P |
| Memory | 8, 16 or 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 256, 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.5 inch Panel type: IPS Resolution: 2256 x 1504 PPI: 200.84 Aspect ratio: 3:2 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 472 Nits sRGB coverage: 97.5 % Adobe RGB coverage: 71.1 % P3 coverage: 68.9 % |
| Graphics | Intel i5-1340P Iris Xe AMD Radeon 760M Intel i7-1360P Iris Xe AMD Radeon 780M Intel i7-1370P Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 or 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.7 inches (300 mm) D: 9 inches (230 mm) H: 0.62 inches (16 mm) |
| Mass | 2.95 pounds (1,340 g) |
| Power brick | 0.69 pounds (310 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | Excellent Repairability and Customization |
| Website | Framework |
The Framework Laptop 13 (2023) is a laptop.
Reviews
PCMag, NotebookCheck, NotebookCheck
Purchase Links
Framework, Framework, Framework, Framework, Framework, Framework