Acer Aspire 5 15 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 275 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 57 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 39 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 38 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 275 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 57 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 39 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 38 % | ||
| graphics = [[AMD Ryzen 5 7530U Vega 7]] | | graphics = [[AMD Ryzen 5 7530U Vega 7]] <br/>[[Intel i5-1335U Iris Xe]] <br/>[[Intel i7-1355U Iris Xe]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.3|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14.3|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.7|in|cm}} <br/><br/>'''W''': {{convert|14.2|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.7|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|3.53|lbs|g}} or {{convert|3.97|lbs|g}} | | weight = {{convert|3.53|lbs|g}} or {{convert|3.97|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:50, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Aspire |
| Release date | June 2023 or May 2023 |
| Introductory price | USD 499 to 729 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 5 7530U Intel i5-1335U Intel i7-1355U |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 275 Nits sRGB coverage: 57 % Adobe RGB coverage: 39 % P3 coverage: 38 % |
| Graphics | AMD Ryzen 5 7530U Vega 7 Intel i5-1335U Iris Xe Intel i7-1355U Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 or 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No or Yes Ethernet: No USB-C charging: No or Yes |
| Dimensions | W: 14.3 inches (36 cm) D: 9.4 inches (24 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.4 inches (24 cm) H: 0.7 inches (1.8 cm) |
| Mass | 3.53 pounds (1,600 g) or 3.97 pounds (1,800 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Acer |
The Acer Aspire 5 15 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links