MSI Prestige 13 AI Evo (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(Updated RAM/storage size to reflect available SKUs. Updated Screen info to be more accurate. Updated battery size to match the product. updated weight to match the product.) |
||
| Line 25: | Line 25: | ||
| soc = | | soc = | ||
| cpu = Intel Core Ultra 7 155H | | cpu = Intel Core Ultra 7 155H | ||
| memory = 16 GB | | memory = 16 GB, 32 GB | ||
| memory slots = 0 user accessible | | memory slots = 0 user accessible | ||
| storage = | | storage = 1 TB, 2 TB | ||
| storage slots = 1 user accessible | | storage slots = 1 user accessible | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[ | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[OLED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2880 x 1800 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 261.25 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 500 Nits <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 100 % | ||
| graphics = [[Intel Arc 8-Cores]] | | graphics = [[Intel Arc 8-Cores]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 7 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 1 <br/>'''[[USB-C]]''': 2 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 2 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': Yes | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|11.8|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|8.3|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.67|in|cm}} | | dimensions = '''W''': {{convert|11.8|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|8.3|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.67|in|cm}} | ||
| battery = | | battery = 75 Wh | ||
| weight = {{convert| | | weight = {{convert|2.18|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
| number pad = No | | number pad = No | ||
| Line 71: | Line 71: | ||
[[Category:2024 Laptops]] | [[Category:2024 Laptops]] | ||
Revision as of 21:03, 19 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 1280 to 1280 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H |
| Memory | 16 GB, 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1 TB, 2 TB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13 inch Panel type: OLED Resolution: 2880 x 1800 PPI: 261.25 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 500 Nits P3: 100 % |
| Graphics | Intel Arc 8-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 7 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.8 inches (30 cm) D: 8.3 inches (21 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 2.18 pounds (990 g) |
| Battery | 75 Wh |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
The MSI Prestige 13 AI Evo (2024) is a laptop.