ASUS ROG Zephyrus M16 (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 188.68 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 488 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 188.68 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 488 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 85 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 99 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3060]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|95 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3060]] 6 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|95 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Zephyrus |
| Release date | June 2021 |
| Introductory price | USD 1757.99 to 1757.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-11900H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 188.68 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 488 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 85 % P3: 99 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 6 GB VRAM 95 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.6 inches (24 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 4.19 pounds (1,900 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Zephyrus M16 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links