Dell Alienware m18 R1 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 174.50 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 281 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2560 x 1600 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 174.50 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 165 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 281 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 75 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 79.3 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 4080]] [[Total GPU Power|175 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 4080]] [[Total GPU Power|175 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Alienware m |
| Release date | October 2022 |
| Introductory price | USD 2599.99 to 2599.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-13900HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 174.50 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 281 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 75 % P3: 79.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 175 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 4 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 16.2 inches (41 cm) D: 12.6 inches (32 cm) H: 1.05 inches (2.7 cm) |
| Mass | 8.9 pounds (4,000 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Dell |
The Dell Alienware m18 R1 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links