Gigabyte Aorus 17H (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 360 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 351 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 17.3 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 127.34 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 360 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 351 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 97.9 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 69.9 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 72.3 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 4080]] 12 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|140 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 4080]] 12 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|140 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:10, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | January 2023 |
| Introductory price | USD 2099.99 to 2099.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-13700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 360 Hz Brightness: 351 Nits sRGB: 97.9 % Adobe RGB: 69.9 % P3: 72.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 1.18 inches (3.0 cm) |
| Mass | 5.95 pounds (2,700 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 17H (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links