ASUS ROG Strix Scar 15 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | | camera = '''Front:''' No Webcam <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 300 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 283 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 300 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 283 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 97 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 68 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 67 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3070 Ti]] [[Total GPU Power|150 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3070 Ti]] [[Total GPU Power|150 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:09, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | February 2022 |
| Introductory price | USD 1 to 999.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-12900H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 300 Hz Brightness: 283 Nits sRGB: 97 % Adobe RGB: 68 % P3: 67 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti 150 W |
| Camera | Front: No Webcam |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 13.9 inches (35 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 0.98 inches (2.5 cm) |
| Mass | 5.07 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix Scar 15 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links