Lenovo IdeaPad 5 15" (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 31: | Line 31: | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 341 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 341 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB]]''': 59 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB]]''': 38 % <br/>'''[[Color Gamut|P3]]''': 39 % | ||
| graphics = [[AMD Ryzen 7 5825U Vega 8]] <br/>[[AMD Ryzen 5 5625U Vega 7]] | | graphics = [[AMD Ryzen 7 5825U Vega 8]] <br/>[[AMD Ryzen 5 5625U Vega 7]] | ||
| sound = | | sound = | ||
Revision as of 17:08, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | IdeaPad |
| Release date | August 2022 or May 2022 |
| Introductory price | USD 499.99 to 630.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 5825U AMD Ryzen 5 5625U |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 341 Nits sRGB: 59 % Adobe RGB: 38 % P3: 39 % |
| Graphics | AMD Ryzen 7 5825U Vega 8 AMD Ryzen 5 5625U Vega 7 |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.1 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.2 inches (23 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 4.08 pounds (1,850 g) |
| Power brick | 0.78 pounds (350 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Lenovo |
The Lenovo IdeaPad 5 15" (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links