ASUS Zenbook S 13 OLED (2024): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 17:06, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | Zenbook S |
| Release date | March 2024 |
| Introductory price | USD 1499 to 1499 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155U |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.3 inch Panel type: OLED Resolution: 2880 x 1800 PPI: 255.36 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 365 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 96.9 % P3 coverage: 99.7 % |
| Graphics | Intel Arc 4-Cores |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.7 inches (30 cm) D: 8.5 inches (22 cm) H: 0.46 inches (1.2 cm) |
| Mass | 0.43 pounds (200 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | ASUS |
The ASUS Zenbook S 13 OLED (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links