Gigabyte A5 (2022): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 17:03, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | A |
| Release date | February 2022 |
| Introductory price | USD 829.6 to 1749 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 5 5600H AMD Ryzen 7 5800H AMD Ryzen 9 5900HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 or 240 Hz Brightness: 281 or 325 Nits sRGB coverage: 93 or 99 % Adobe RGB coverage: 66 or 71 % P3 coverage: 64 or 70 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 130 W Nvidia RTX 3070 140 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 10.2 inches (26 cm) H: 1 inch (2.5 cm) |
| Mass | 4.68 pounds (2,120 g) |
| Power brick | 1.51 pounds (680 g) |
| Keyboard | 15 Color LED |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte A5 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links