Lenovo Legion 9/9i Gen 9 16IRX9 (2024): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|10.9|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.89|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|5.73|lbs|g}} | | weight = {{convert|5.73|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = {{convert|2.15|lbs|g}} | | weight of power brick = {{convert|2.15|lbs|g}} | ||
Revision as of 16:54, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Legion Pro |
| Release date | February 2024 |
| Introductory price | USD 3999 to 3999 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-14900HX |
| Memory | 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3200 x 2000 PPI: 235.85 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 682 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 87 % P3 coverage: 97 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 16 GB VRAM 175 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.9 inches (28 cm) H: 0.89 inches (2.3 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Power brick | 2.15 pounds (980 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Legion 9i (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links