Apple MacBook Pro 16 (Late 2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16.2 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3456 x 2234 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 254.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 120 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 487 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 88.5 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 99 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 16.2 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[Mini LED]] <br/>'''[[Resolution]]''': 3456 x 2234 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 254.02 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:10 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 120 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 487 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 100 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 88.5 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 99 % | ||
| graphics = [[Apple M3 Pro (18C GPU)]] | | graphics = [[Apple M3 Pro (18C GPU)]] <br/>[[Apple M3 Max (30C GPU)]] <br/>[[Apple M3 Max (40C GPU)]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.8|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.66|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|4.7|lbs|g}} or {{convert|4.8|lbs|g}} | | weight = {{convert|4.7|lbs|g}} or {{convert|4.8|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:53, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| Product family | MacBook Pro |
| Release date | November 2023 |
| Introductory price | USD 2499 to 3999 |
| Operating system | MacOS |
| CPU | Apple M3 Pro (12C) Apple M3 Max (14C) Apple M3 Max (16C) |
| Memory | 18, 36 or 48 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 0 user accessible |
| Display | Screen size: 16.2 inch Panel type: Mini LED Resolution: 3456 x 2234 PPI: 254.02 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 120 Hz Brightness: 487 Nits sRGB coverage: 100 % Adobe RGB coverage: 88.5 % P3 coverage: 99 % |
| Graphics | Apple M3 Pro (18C GPU) Apple M3 Max (30C GPU) Apple M3 Max (40C GPU) |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 0 USB-C: 3 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 3 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14 inches (36 cm) D: 9.8 inches (25 cm) H: 0.66 inches (1.7 cm) |
| Mass | 4.7 pounds (2,100 g) or 4.8 pounds (2,200 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Apple |
The Apple MacBook Pro 16 (Late 2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links
Amazon, Amazon, Amazon, Amazon