Framework Laptop 13 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 1080p <br/> | | camera = '''Front:''' 1080p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13.5 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2256 x 1504 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 200.84 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 3:2 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 472 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 97.5 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 71.1 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 68.9 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 13.5 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 2256 x 1504 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 200.84 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 3:2 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 472 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 97.5 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 71.1 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 68.9 % | ||
| graphics = [[Intel i5-1340P Iris Xe]] | | graphics = [[Intel i5-1340P Iris Xe]] <br/>[[AMD Radeon 760M]] <br/>[[Intel i7-1360P Iris Xe]] <br/>[[AMD Radeon 780M]] <br/>[[Intel i7-1370P Iris Xe]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|11.7|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|11.7|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.62|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|2.95|lbs|g}} | | weight = {{convert|2.95|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = {{convert|0.69|lbs|g}} | | weight of power brick = {{convert|0.69|lbs|g}} | ||
Revision as of 16:52, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Framework |
|---|---|
| Product family | Framework |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1079 to 2099 |
| Operating system | Windows 11 Home or Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i5-1340P AMD Ryzen 5 7640U Intel i7-1360P AMD Ryzen 7 7840U Intel i7-1370P |
| Memory | 8, 16 or 32 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 256, 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 13.5 inch Panel type: IPS Resolution: 2256 x 1504 PPI: 200.84 Aspect ratio: 3:2 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 472 Nits sRGB coverage: 97.5 % Adobe RGB coverage: 71.1 % P3 coverage: 68.9 % |
| Graphics | Intel i5-1340P Iris Xe AMD Radeon 760M Intel i7-1360P Iris Xe AMD Radeon 780M Intel i7-1370P Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 or 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 11.7 inches (30 cm) D: 9 inches (23 cm) H: 0.62 inches (1.6 cm) |
| Mass | 2.95 pounds (1,340 g) |
| Power brick | 0.69 pounds (310 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | Excellent Repairability and Customization |
| Website | Framework |
The Framework Laptop 13 (2023) is a laptop.
Reviews
PCMag, NotebookCheck, NotebookCheck
Purchase Links
Framework, Framework, Framework, Framework, Framework, Framework