Acer Predator Triton 300 (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 294 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 92 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 66 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 65 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 294 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 92 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 66 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 65 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3060]] [[Total GPU Power|95 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3060]] [[Total GPU Power|95 W]] <br/>[[Nvidia RTX 3070]] [[Total GPU Power|95 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|13.9|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|13.9|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|10|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.78|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|4.41|lbs|g}} | | weight = {{convert|4.41|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:51, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Acer |
|---|---|
| Product family | Predator Triton |
| Release date | May 2021 |
| Introductory price | USD 1 to 1599.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-11800H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 294 Nits sRGB coverage: 92 % Adobe RGB coverage: 66 % P3 coverage: 65 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3060 95 W Nvidia RTX 3070 95 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 13.9 inches (35 cm) D: 10 inches (25 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 4.41 pounds (2,000 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Acer |
The Acer Predator Triton 300 (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links