MSI Prestige 15 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 298 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 94 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 80 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 80 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 298 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 94 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 80 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 80 % | ||
| graphics = [[Nvidia GTX 1650 Max-Q]] | | graphics = [[Nvidia GTX 1650 Max-Q]] <br/>[[Nvidia RTX 3050 Ti]] [[Total GPU Power|40 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.2|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.74|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|3.73|lbs|g}} | | weight = {{convert|3.73|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = {{convert|0.86|lbs|g}} | | weight of power brick = {{convert|0.86|lbs|g}} | ||
Revision as of 16:51, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | MSI |
|---|---|
| Product family | Prestige |
| Release date | January 2022 |
| Introductory price | USD 1044.46 to 1730.41 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-1240P Intel i7-1260P |
| Memory | 16 or 32 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 298 Nits sRGB coverage: 94 % Adobe RGB coverage: 80 % P3 coverage: 80 % |
| Graphics | Nvidia GTX 1650 Max-Q Nvidia RTX 3050 Ti 40 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 2 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 9.2 inches (23 cm) H: 0.74 inches (1.9 cm) |
| Mass | 3.73 pounds (1,690 g) |
| Power brick | 0.86 pounds (390 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | MSI |
The MSI Prestige 15 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links