HP Victus 15 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 262 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 63 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 43 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 42 % | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 15.6 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 141.21 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 144 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 262 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 63 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 43 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 42 % | ||
| graphics = [[Nvidia RTX 3050 6GB]] [[Total GPU Power|75 W]] | | graphics = [[Nvidia RTX 3050 6GB]] [[Total GPU Power|75 W]] <br/>[[Nvidia RTX 2050]] 4 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|60 W]] <br/>[[Nvidia RTX 4060]] 8 GB [[Video Memory|VRAM]] [[Total GPU Power|75 W]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| Line 41: | Line 41: | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in| | | dimensions = '''W''': {{convert|14.1|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|10.4|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|0.93|in|cm}} | ||
| weight = {{convert|5.06|lbs|g}} | | weight = {{convert|5.06|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:51, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Victus |
| Release date | April 2023 or May 2023 |
| Introductory price | USD 549.99 to 758.47 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-13420H AMD Ryzen 5 7535HS Intel i5-12500H |
| Memory | 8 or 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 or 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 141.21 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 262 Nits sRGB coverage: 63 % Adobe RGB coverage: 43 % P3 coverage: 42 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 6GB 75 W Nvidia RTX 2050 4 GB VRAM 60 W Nvidia RTX 4060 8 GB VRAM 75 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.4 inches (26 cm) H: 0.93 inches (2.4 cm) |
| Mass | 5.06 pounds (2,300 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | HP |
The HP Victus 15 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links
Best Buy, Amazon, Amazon, Best Buy, Walmart