Dell Latitude 14 7490 (2018): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 17: | Line 17: | ||
| lifespan = | | lifespan = | ||
| price = [[United States dollar|USD]] 300 to 300 | | price = [[United States dollar|USD]] 300 to 300 | ||
| discontinued = | | discontinued = | ||
| units sold = | | units sold = | ||
| units shipped = | | units shipped = | ||
| Line 26: | Line 26: | ||
| cpu = Intel i7-8650U | | cpu = Intel i7-8650U | ||
| memory = 16 GB | | memory = 16 GB | ||
| memory slots = 2 user accessible | | memory slots = 2 user accessible | ||
| storage = 512 GB | | storage = 512 GB | ||
| storage slots = 1 user accessible | | storage slots = 1 user accessible | ||
| memory card = | | memory card = | ||
| camera = '''Front:''' 720p <br/> | | camera = '''Front:''' 720p <br/> | ||
| display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 14 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 157.35 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness| | | display = '''[[Screen Size|Screen size]]''': 14 inch <br/>'''[[Panel Type|Panel type]]''': [[IPS]] <br/>'''[[Resolution]]''': 1920 x 1080 <br/>'''[[Pixel density|PPI]]''': 157.35 <br/>'''[[Aspect Ratio|Aspect ratio]]''': 16:9 <br/>'''[[Refresh Rate|Refresh rate]]''': 60 Hz <br/>'''[[Brightness|Brightness]]''': 305 Nits <br/>'''[[Color Gamut|sRGB coverage]]''': 88.8 % <br/>'''[[Color Gamut|Adobe RGB coverage]]''': 65.8 % <br/>'''[[Color Gamut|P3 coverage]]''': 63.6 % | ||
| graphics = [[Intel UHD Graphics 620 (i7-8650U) | | graphics = [[Intel UHD Graphics 620 (i7-8650U)]] | ||
| sound = | | sound = | ||
| input = | | input = | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = [[WiFi]] 5 <br/>[[Bluetooth]] 4.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 5 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 4.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 0 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': No <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C]] charging''': No | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = {{convert|13|in|mm}} | | dimensions = '''W''': {{convert|13|in|mm}} <br/>'''D''': {{convert|8.7|in|mm}} <br/>'''H''': {{convert|0.8|in|mm}} | ||
| weight = {{convert|3.11|lbs|g}} | | weight = {{convert|3.11|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 16:39, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Latitude |
| Release date | April 2018 |
| Introductory price | USD 300 to 300 |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| CPU | Intel i7-8650U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 14 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 157.35 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 305 Nits sRGB coverage: 88.8 % Adobe RGB coverage: 65.8 % P3 coverage: 63.6 % |
| Graphics | Intel UHD Graphics 620 (i7-8650U) |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 5 Bluetooth version: 4.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 1 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 13 inches (330 mm) D: 8.7 inches (220 mm) H: 0.8 inches (20 mm) |
| Mass | 3.11 pounds (1,410 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Special features | None |
| Website | Dell |
The Dell Latitude 14 7490 (2018) is a laptop.
Reviews
Purchase Links