HP Pavilion Aero 13 (2024): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 15:55, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Product family | Pavilion |
| Release date | May 2024 |
| Introductory price | USD 850 to 850 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 5800U |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 1 user accessible slots |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 13.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 170.24 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz brightness: 400 Nits sRGB coverage: 99.8 % Adobe RGB coverage: 74.8 % P3 coverage: 73.4 % |
| Graphics | AMD Ryzen 7 5800U Vega 8 GB VRAM [[Total GPU Power|]] |
| Input | Built in: No |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 1 USB-C (Non-thunderbolt): 0 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: No Ethernet: No USB-C charging: No |
| Dimensions | 11.7 inches (300 mm) x 8.2 inches (210 mm) x 0.67 inches (17 mm) |
| Mass | 2.21 pounds (1,000 g) |
| Power brick | 0.48 pounds (220 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | HP |
The HP Pavilion Aero 13 (2024) is a laptop.
Reviews
Purchase Links