Lenovo Slim Pro 7 14 (2023): Difference between revisions
perfectrec>Unknown user No edit summary |
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
(No difference)
| |
Revision as of 15:53, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Product family | Slim |
| Release date | February 2023 |
| Introductory price | USD 1199.99 to 1199.99 |
| Discontinued | No |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible slots |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible slots |
| Display | Screen size: 14.5 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 208.20 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 90 Hz brightness: 334 Nits sRGB coverage: 98 % Adobe RGB coverage: 75 % P3 coverage: 73 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 6GB 6 GB VRAM 73 Watts |
| Input | Built in: Yes |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi 6E Bluetooth 5.1 USB type-A: 1 USB-C: 2 USB-C (Non-thunderbolt): 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | 12.9 inches (330 mm) x 8.9 inches (230 mm) x 0.61 inches (15 mm) |
| Mass | 3.5 pounds (1,600 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Special features | None |
| Website | Lenovo |
The Lenovo Slim Pro 7 14 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links