ASUS ROG Strix G18 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 42: | Line 42: | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|15.7|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|11.6|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|1.06|in|cm}} | | dimensions = '''W''': {{convert|15.7|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|11.6|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|1.06|in|cm}} | ||
| battery = 90 Wh | |||
| weight = {{convert|6.83|lbs|g}} or {{convert|6.61|lbs|g}} | | weight = {{convert|6.83|lbs|g}} or {{convert|6.61|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = {{convert|1.43|lbs|g}} | | weight of power brick = {{convert|1.43|lbs|g}} | ||
Revision as of 17:47, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Release date | April 2023 |
| Introductory price | USD 2299.99 to 3899.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-13980HX |
| Memory | 32 or 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 2048 or 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 18 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1600 PPI: 167.72 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 422 Nits sRGB: 99.9 or 99 % Adobe RGB: 85.6 or 86 % P3: 98.1 or 98 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4090 16 GB VRAM 175 W Nvidia RTX 4070 8 GB VRAM 140 W Nvidia RTX 4080 12 GB VRAM 175 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 11.6 inches (29 cm) H: 1.06 inches (2.7 cm) |
| Mass | 6.83 pounds (3,100 g) or 6.61 pounds (3,000 g) |
| Power brick | 1.43 pounds (650 g) |
| Battery | 90 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS ROG Strix G18 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links