Gigabyte Aorus 15 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 42: | Line 42: | ||
| service = | | service = | ||
| dimensions = '''W''': {{convert|14.2|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.6|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|1.02|in|cm}} | | dimensions = '''W''': {{convert|14.2|in|cm}} <br/>'''D''': {{convert|9.6|in|cm}} <br/>'''H''': {{convert|1.02|in|cm}} | ||
| battery = 99 Wh | |||
| weight = {{convert|5.29|lbs|g}} | | weight = {{convert|5.29|lbs|g}} | ||
| weight of power brick = | | weight of power brick = | ||
Revision as of 17:46, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | May 2022 |
| Introductory price | USD 1499.99 to 1499.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i7-12700H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 188.28 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 165 Hz Brightness: 316 Nits sRGB: 99.9 % Adobe RGB: 84.5 % P3: 95.2 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 Ti 130 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 1 USB-C: 2 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 14.2 inches (36 cm) D: 9.6 inches (24 cm) H: 1.02 inches (2.6 cm) |
| Mass | 5.29 pounds (2,400 g) |
| Battery | 99 Wh |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 15 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links