Dell Inspiron 16 5630 (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': No <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': Yes | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:23, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Dell |
|---|---|
| Product family | Inspiron 16 5630 |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 849.37 to 849.37 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| CPU | Intel i7-1360P |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 0 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 1 user accessible |
| Display | Screen size: 16 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1200 PPI: 141.51 Aspect ratio: 16:10 Refresh rate: 60 Hz Brightness: 300 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 72 % P3: 70 % |
| Graphics | Intel i7-1360P Iris Xe |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: No USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 9.9 inches (25 cm) H: 0.67 inches (1.7 cm) |
| Mass | 4.28 pounds (1,940 g) |
| Keyboard | White |
| Number pad | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Facial recognition | No |
| Website | Dell |
The Dell Inspiron 16 5630 (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links