Gigabyte Aorus 15X (2023): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 1 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6E <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 2 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 1 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': Yes | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:21, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | May 2023 |
| Introductory price | USD 1599.99 to 1599.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i9-13900HX |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 1024 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 15.6 inch Panel type: IPS Resolution: 2560 x 1440 PPI: 188.28 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 240 Hz Brightness: 301 Nits sRGB: 98.2 % Adobe RGB: 70.5 % P3: 69.3 % |
| Graphics | Nvidia RTX 4070 8 GB VRAM 140 W |
| Camera | Front: 1080p |
| Connectivity | WiFi version: 6E Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 2 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: Yes |
| Dimensions | W: 14.1 inches (36 cm) D: 10.8 inches (27 cm) H: 0.78 inches (2.0 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Power brick | 1.95 pounds (880 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | Yes |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 15X (2023) is a laptop.
Reviews
Purchase Links