Gigabyte Aorus 17G (2021): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 1 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.2 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 1 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 1 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': No | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:21, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Product family | Aorus |
| Release date | April 2021 |
| Introductory price | USD 2329 to 2329 |
| Operating system | Windows 10 Home |
| CPU | Intel i7-11800H |
| Memory | 16 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 300 Hz Brightness: 282 Nits sRGB: 100 % Adobe RGB: 72 % P3: 74 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3070 105 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.2 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 1 HDMI: 1 DisplayPort: 1 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 15.9 inches (40 cm) D: 10.8 inches (27 cm) H: 1 inch (2.5 cm) |
| Mass | 5.95 pounds (2,700 g) |
| Power brick | 1.62 pounds (730 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | Gigabyte |
The Gigabyte Aorus 17G (2021) is a laptop.
Reviews
Purchase Links