ASUS TUF Gaming F17 (2022): Difference between revisions
ProdWikiBot (talk | contribs) m (1 revision imported) |
perfectrec>Unknown user No edit summary |
||
| Line 37: | Line 37: | ||
| controllers = | | controllers = | ||
| touchpad = | | touchpad = | ||
| connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 0 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C]] | | connectivity = '''[[WiFi|WiFi version]]''': 6 <br/>'''[[Bluetooth|Bluetooth version]]''': 5.3 <br/>'''[[USB Type-A|USB type-A]]''': 3 <br/>'''[[USB-C]]''': 1 <br/>'''[[Thunderbolt 3]]''': 0 <br/>'''[[Thunderbolt 4]]''': 0 <br/>'''[[HDMI]]''': 1 <br/>'''[[DisplayPort]]''': 0 <br/>'''[[USB4]]''': Yes <br/>'''[[Ethernet]]''': Yes <br/>'''[[USB-C|USB-C charging]]''': No | ||
| currentfw = | | currentfw = | ||
| platform = | | platform = | ||
Revision as of 17:20, 18 July 2024
This article needs to be Verified. |
This article needs to be Verified. |
| Manufacturer | ASUS |
|---|---|
| Product family | TUF Gaming |
| Release date | May 2022 |
| Introductory price | USD 999.99 to 999.99 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| CPU | Intel i5-11400H |
| Memory | 8 GB |
| Memory slots | 2 user accessible |
| Storage | 512 GB |
| Storage slots | 2 user accessible |
| Display | Screen size: 17.3 inch Panel type: IPS Resolution: 1920 x 1080 PPI: 127.34 Aspect ratio: 16:9 Refresh rate: 144 Hz Brightness: 264 Nits sRGB: 60 % Adobe RGB: 41 % P3: 40 % |
| Graphics | Nvidia RTX 3050 Ti 75 W |
| Camera | Front: 720p |
| Connectivity | WiFi version: 6 Bluetooth version: 5.3 USB type-A: 3 USB-C: 1 Thunderbolt 3: 0 Thunderbolt 4: 0 HDMI: 1 DisplayPort: 0 USB4: Yes Ethernet: Yes USB-C charging: No |
| Dimensions | W: 15.7 inches (40 cm) D: 10.6 inches (27 cm) H: 0.91 inches (2.3 cm) |
| Mass | 5.73 pounds (2,600 g) |
| Keyboard | RGB |
| Number pad | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Facial recognition | No |
| Website | ASUS |
The ASUS TUF Gaming F17 (2022) is a laptop.
Reviews
Purchase Links